Чому виступ Казахстану на Азіади не є провальним

чому виступ казахстану на азіади не є провальним

XVIII Азіатські ігри відгриміли. СІА ‘SPORTINFORM’ підводить підсумки головних стартів континенту.

Більше 'золота'!

Одна з давніх пострадянських спортивних традицій - підрахунок золотих нагород, і відповідно, визначення підсумкового місця в таблиці загального заліку. Якщо брати до уваги виключно дані фактори, то, збірна Казахстану виступила невдало. Ще на першій літній Азіади - в 1994 році, в Хіросімі - наша команда встановила планку. 25 золотих медалей і 4-е - після ‘трьох тигрів’ континентального спорту Китаю, Японії і Південної Кореї - місце.

Згодом, ще тричі - в Пусані-2002, Досі-2006 і Інчхоні 2014-наша команда пропускала вперед лише чільну трійку. Двічі - в Бангкоку-1998 і Гуанчжоу-2010 - казахстанська збірна була п’ятою. У першому випадку нас в суперечці за четверту позицію випередили господарі Ігор тайці, у другому - сильна команда Ірану.

Казахстан і в цей раз був п’ятим за загальною кількістю нагород, проте, Недобрав золотих медалей, через що поступився в таблиці не тільки Китаю, Японії, Кореї, а й майже всім конкурентам з ‘другого ешелону’ - Індонезії, Узбекистану, Ірану, китайському Тайпей, Індії.

Без ‘своїх’ медалей вищої проби ми залишилися в тих видах спорту, в яких гімн Казахстану раніше на Азіатських іграх грав завжди - в боксі і боротьбі. Це справа просто нечуване! Ми могли не взяти ‘золото’ де завгодно, але, тільки не в цих видах спорту. Особливо, неприємно за бокс, в якому на минулих Азіатських іграх Казахстан завоював аж шість золотих нагород.

Як зазначив в ЗМІ головний тренер національної збірної Казахстану з боксу Мирзагалі Айтжанов , відразу в ряді поєдинків за участю казахстанців мали місце неправомірні рішення, чи то пак, кілька перемог у нас ‘забрали’, в тому числі і в фіналах. Підстава для таких розмов є, тим паче, що дивне суддівство було зафіксовано і в Фіналах молодіжного чемпіонату світу з боксу , який паралельно проходив у Будапешті. На молодіжному ЧС з п’ятьох фіналістів золоту медаль в підсумку вдалося виграти лише одному, хоча хороший бокс в вирішальних поєдинках показали ще як мінімум двоє - Ермахан Жакпеков і Сагиндиков Тогамбай.

У тому, що казахстанський бокс зараз втратив попередні лідируючі позиції, є кілька причин. Це і зміцнення позицій нашого одвічного конкурента Узбекистану в керівництві АІБА разом з відмінною роботою у збірній цієї країни.

Це і втрата колишнього впливу Казахстану в Міжнародній та Азіатської конфедерації боксу, хоча ми там активно присутні. Але, про що можна говорити, коли при чинному президенті АКБ з Казахстану боксерський турнір Азіади не обслуговував жоден вітчизняний суддя?

Це і зміна поколінь в національній команді країни.

Це і виключення з програми континентальних Ігор важких вагових категорій, в яких у нас є срібні призери Олімпіад Адільбек ніязимбетов адільбек сабітович і Василь Левіт.

Це і суддівський фактор, як не крути.

Втратили в одному, знайшли в іншому

Втім, залишимо боксерів. У них в будь-якому випадку, все добре, ні про яке системній кризі і мови не йде, дебютанти Азіади Асланбек Шимбергенов і Абільхан Аманкулов довели свою спроможність, у них велике майбутнє. А за ними йде наступне покоління в особі тих же Ермахан Жакпекова і Нурбек Оралбая.

Недобір по золотих нагород був і в легкій атлетиці, в якій на вищий щабель п’єдесталу пошани піднялася лише Ольга Рипакова.

Казахстанські штангісти - ‘ударна сила’ вітчизняного спорту останніх 15 років - по відомих усім причин на Азіади участі не брали, і відповідно, важкоатлети фізично не змогли виграти жодної нагороди.

Чи не грав гімн Казахстану і в честь перемог наших плавців. Якщо, лідер казахстанського плавання Дмитро Баландін минулого Азіади завоював три ‘золота’, то, в Індонезії Задовольнявся трьома ‘бронзами’.

Виступ збірної Казахстану на Азіади-2018 було невдалим в плані кількості золотих медалей, але, воно ні в якому разі не було провальним в цілому, медалі наші атлети брали регулярно. Можна провести певні паралелі з показником збірної Норвегії на зимовій Олімпіаді 2006-го року. Скандинави тоді взяли просто катастрофічно мало золотих нагород (всього дві), але, тим не менше, ‘свої’ два десятка медалей вони виграли. І той провал в таблиці загального заліку не зробив з Норвегії середняка Білих олімпіад, в майбутньому вона стала ще сильніше, вигравши, наприклад, командний залік на ОІ-2018.

Втративши в одних видах спорту, збірна Казахстану придбала в інших, на що здатні тільки команди-лідери. Блискуче виступили вітчизняні ‘художниці’. Аліна Адільханова стала кращою в індивідуальному багатоборстві. Разом з партнерками по збірній Даяною Абдірбековой і Аділь Тлекеновой вона виграла і в командних змаганнях.

Але ж, чотири роки тому в Інчхоні у нас в художній гімнастиці було не два ‘золота’, а одна ‘бронза’.

Переможним дублем відзначився і велогонщик Олексій Луценко , який у відмінному стилі виграв Групову гонку , і не знав собі рівних в ‘обробленні’.

Героєм Азіади для Казахстану став дзюдоїст Дідар Хамза , на якого ніхто не ставив перед початком континентальних Ігор. А він в результаті приніс Казахстану золоту медаль, здолавши у фіналі ‘іппон’ лідера світового рейтингу.

Ну і нарешті, божевільну волю до перемоги показала чоловіча збірна Казахстану з водного поло, яка Виграла золоті медалі в шостий раз на сьоме АІ зі своєю участю.

Без (с) екзотики

Казахстан виграв медалі в 25-ти видах спорту, від веслування на байдарках і каное до легкої атлетики, від боксу до велоспорту. Причому, лише три з них є не олімпійськими видами. І це не відверта екзотика, а ‘родинні’ для дзюдо джиу-джитсу і самбо, а також узбецька національна боротьба Кураш, схожа з традиційною казахської поясний боротьбою.

Для порівняння - збірна Індонезії (4-е місце в загальному заліку) брала медалі в тих же 25-ти видах, але, з них вже дев’ять були олімпійськими. Це малайське бойове мистецтво пенчак силат (в ньому господарі Ігор виграли аж 14 золотих нагород), сепектакроу, ушу, гонки на гідроциклах, спуск на парашутах, карткова гра бридж… Безумовно, ці види спорту мають своїх шанувальників, але, у них дуже низькі або нульові олімпійські перспективи.

Далі. Брати-узбеки (п’яте місце) відзначилися в 17-ти видах спорту, колишній головний конкурент - Іран (шосте місце) - в 21-му, Індія (восьме місце) - в 18-ти.

Як бачимо, виступ казахстанців провалом назвати не можна! Є недобір золотих медалей в певних видах спорту. Але, що намітилися проблемні моменти, впевнені, будуть усунені, причому, ще до Олімпіади-2020.

Благо, у кожної збірної зараз є свої аналітики, тренери-практики та науковці фахівці працюють в тісному контакті. Згадаймо, що Говорив по приїзду в Індонезію міністр спорту і культури Казахстану Аристанбек Мухамедіули :

‘Міністерство спільно з Національним олімпійським комітетом доклав усіх зусиль для максимально якісної підготовки збірних команд Казахстану до Азіатським ігор. Так, хлопці забезпечені фахівцями комплексних наукових груп, які будуть надавати необхідну професійну допомогу членам національних команд безпосередньо під час проведення змагань, а медичний штаб лікарів, психологів і чергових масажистів працює для наших спортсменів цілодобово ‘…